Bugun...
Bizi izleyin:Gemlikin Deprem Master Planı Hazırlanıyor

Tarih: 27-02-2020 09:15:00 + -


Göreve başladıkları zaman kentsel dönüşüm müdürlüğünü kurduklarını belirten Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, deprem master planını çıkarttıklarını söyledi. Sertaslan, “Konut ve iş yerleri sayılarından metrekare ve yaşlarına, ikamet edenlerin sayılarından sosyolojik yapılarına kadar bir çok veriyi çıkararak kentsel dönüşüme hazır olup olmadıkları araştırılacak” dedi.


Gemlikin Deprem Master Planı Hazırlanıyor

Türkiye’nin deprem kuşağında olmasına rağmen uzun zamandır beklenen büyük depremi yaşamadığına dikkat çeken Başkan Mehmet Uğur Sertaslan, "Gemlik’in olduğu gibi Türkiye’nin her yeri çok fazla deprem riski altındadır. Gemlik’te tıpkı diğer il ve ilçelerimiz gibi çok büyük depremler yaşadık. 1999 depremi en büyük ve en çok mal kaybı, can kaybı yaşadığımız deprem gibi göründü. O tarihten bu yana insanlar sadece deprem riskinden bahsedip kendi güçleri nispetinde yeni binalara taşındı. Ama o eski binalar hâlâ ilçelerimizde bulunuyor. Depremden daha çok yapı stoku riskimiz var. 1999 depreminden sonra bütün bilim insanları, 30 yıl içerisinde 7’nin üzerinde bir deprem olma ihtimalini dile getirdi. 21 yıl geçti. 21 yılda belediyeler ve hükûmet olarak başımızı kuma gömdük. Bunu kimse eleştiri olarak kabul etmesin. Ben de muhalefette yıllarca görev yapmış birisi olarak belli ki işimi yeteri kadar iyi yapmamışım. Elazığ depremi olduktan sonra ‘eyvah ne oluyor’ noktasına bir daha gelindi” diye konuştu.

Depremin Türkiye’nin gerçeği olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Sertaslan, “Gemlik ilçesi de Kuzey Anadolu fay hattının güney kolu üzerindeki pek çok il ve ilçeden bir tanesidir. 1999’dan sonra Gemlik depremle o kadar çok anıldı ki, vatandaşların mülkünün değer kaybetmesinin yanı sıra, sürekli ne olacak korkusuyla yaşayan bir toplum haline getirildik. Gemlik adı depremle bu kadar sık anılırken, göreve geldiğimiz gibi kentsel dönüşüm müdürlüğünü kurduk. Bursa’da tek ilçe belediyesi kentsel dönüşümle alâkalı bilimsel bir metotla bir envanter çalışması başlattı. 10-15 kişinin bulunduğu alandaki verileri tek tek topluyoruz. Dört mahalleyi içine alan, Gemlik’in 20 yıl önce kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen 24 hektarın hem verilerini, hem de bu verilerin dönüşüme uygun olup olmadığını tahlil edeceğiz. Bir ay içerisinde konut ve iş yerleri sayılarından metrekare ve yaşlarına, ikamet edenlerin sayılarından sosyolojik yapılarına kadar bir çok veriyi çıkararak kentsel dönüşüme hazır olup olmadıkları araştırılacak. Sonra oturup o işi dönüştürmek adına ne yapılabileceğini tartışacağız. Vatandaşın önüne çıkıp, onların da ellerini taşın altına sokarak, korunaklı konutlar inşa edeceğiz. Daha sonra aynı büyüklükteki Kayhan, Demir Su ve Osmaniye mahallelerinde bu çalışmayı yapacağız” dedi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı aracılıyla buna benzeyen mahalle bazlı büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerine destek verilmesi gerektiğini belirten Sertaslan, “Eğer vermezlerse işin içinden çıkılmaz bir hâl alır. Elazığ’da evi yıkılan yurttaşlarımıza kişi başı 46 bin lira devlet yardımı yapılacağını duyduk. Yıkılması mutlak hale gelmiş alanlarda önceden vermek bari can kurtaracaktır. Umarım bu çağrıya da bir karşılık verilir. Çünkü bu alanlarda çalışmalarımızı yapar yapmaz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, biz bunu yapıyoruz, size de şurada ihtiyacımız var diyeceğiz. Bütün ilçelerde bunu yapmak şart. Deprem sadece Gemlik’in problemi değil, her yer eşit tehdit altındadır” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHAEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Bursa'da Keyifli Görüntüler...
  Bursa'da Keyifli Görüntüler...
 • Şirin Medya 2018
  Şirin Medya 2018
 • Faydaları Saymakla Bitmiyor !
  Faydaları Saymakla Bitmiyor !
 • Bursa’da Kurtuluş Coşkusu...
  Bursa’da Kurtuluş Coşkusu...
 • Sıcak Havalarda Serinlemenize Yardımcı Olacak İçecekler...
  Sıcak Havalarda Serinlemenize Yardımcı Olacak İçecekler...
 • Maya maskesi nasıl yapılır, faydaları nelerdir?
  Maya maskesi nasıl yapılır, faydaları nelerdir?
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kurban Bayramımız Mübarek Olsun
  Kurban Bayramımız Mübarek Olsun
 • Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
  Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
 • Bursada Gündem Spor
  Bursada Gündem Spor
 • Bursa İl Sağlık Müdürü Dr Özcan Akan Bursada Gündem'de
  Bursa İl Sağlık Müdürü Dr Özcan Akan Bursada Gündem'de
 • Bursa'da definecilerin can pazarı
  Bursa'da definecilerin can pazarı
 • Bursada Gündem Spor
  resim yok
VİDEO GALERİ
YUKARI